مقاله شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چیست ؟

شیشه سکوریت یا Tempered Glass  به نوعی از شیشه ایمنی اطلاق میگردد که طی فرایند کنترل شده حرارتی و یا شیمیایی (فرایند شیمیایی جهت سکوریت نمودن شیشه های با ضخامت کمتر از 4 میل استفاده میشود) تحمل و قدرت شیشه را در مقابل شکست تا حدود 5 برابر افزایش میدهد.

تاریخچه ی شیشه های سکوریت به قرن هجده در پاریس بازمیگردد.در سال 1874 آلفرد رویر دلا باسایت طی آزمایشی شیشه مذاب را با استفاده از روغن دفعتاً سرد نمود که به این ترتیب اولین شیشه سکوریت تولید گردید به همین علت تا سالها شیشه سکوریت به نام شیشه باسایت معروف بود.در سال 1877 فردریک زیمنس در آلمان با روش دیگری (سرد نمودن شیشه مذاب در قالبهای سرد)توانست شیشه هایی با مقاومت شکست بالاتر از باسایت تولید کند. در نهایت در سال 1900 یک شیمیدان اتریشی به نام Seiden توانست اولین روش تمام صنعتی تولید شیشه های سکوریت را به ثبت برساند.

موارد کاربرد:

شیشه های سکوریت دارای مقاومت حرارتی و شکست به مراتب بیشتر از شیشه های عادی میباشد به همین دلیل در تولید خودرو،اتوبوس،دربهای شیشه ای،شیشه های ضد گلوله،شیشه هایی که در ساختمان دارای نقش سازه ای میباشند،اجاق گازهای خانگی و صنعتی و تمامی مواردی که ایمنی شیشه اهمیت دارد استفاده میگردند.در حال حاضر جهت تولید شیشه سکوریت،ابتدا شیشه را تا دمای 600 درجه گرم نموده و سپس با استفاده از دمنده های بسیار قوی دفعتاً شیشه را خنک مینمایند.

مزایا و معایب:

همانطور که قبلاً ذکر شد تحمل شکست شیشه های سکوریت حدود 5 برابر بیشتر از شیشه های معمولی است در عین حال این شیشه ها تحمل دمائی بسیار بالایی داشته که همین امر موجب میگردد از این شیشه ها بتوان به عنوان ظروف پخت و پز و یا آزمایشگاهها و یا در تولید اجاقهای خانگی و صنعتی استفاده کنند.

البته علی رغم مزایای بالا شیشه های سکوریت دارای معایب زیر نیز میباشند:

1-    شیشه سکوریت پس ازتولید غیر قابل برش،لبه زنی و سوراخ کاری میباشد بنابراین تمامی این عملیات باید قبل از سکوریت نمودن شیشه انجام پذیرد.

2-    لبه ها و گوشه های شیشه سکوریت بسیار حساس است و با کوچکترین ضربه میشکند.البته در شیشه های سکوریت در صورتیکه قسمتی از شیشه شکسته یا ترک بردارد کل شیشه خرد میگردد.

3-    در صورت شکست،شیشه سکوریت به قطعات کوچک تقسیم شده و غالباً شکست شیشه با پاشش شدید همراه است که این امر میتواند موجب خسارت جانی به خصوص در ناحیه چشم گردد.

4-    به دلیل فرایند تولید شیشه های سکوریت سطح این شیشه ها نسبت به شیشه ی عادی نا صاف است و به همین علت لامینه شیشه ی سکوریت دشوارتر از شیشه عادی میباشد.

در پایان عملیات حرارتی به روی شیشه میتواند منجر به تولید شیشه سکوریت و یا شیشه آنیل شده شود.تفاوت این دو نوع شیشه در خواص آنهاست.شیشه آنیل دارای مقاومت حرارتی بالا میباشد ولی مقاومت شکست اینگونه شیشه ها چندان با شیشه معمولی تفاوت ندارد و به هنگام شکست مانند شیشه معمولی به قطعات بزرگ تقسیم میشود.در فرایند تولید شیشه آنیل شیشه پس از آنکه تا 480 درجه گردید به آرامی خنک میشود.معمولاً ظروف شیشه آشپزخانه از نوع آنیل میباشد.

 

 

 

برو بالا