مقاله شیشه رنگی

 شیشه های رنگی
برای تولید شیشه های رنگی سه روش متداول است
1)شیشه های رنگی شفاف خش ناپذیر .
دراین روش با استفاده از ورود درصدی اکسید فلز به مذاب شیشه ،انواع شیشه های رنگی تولید می گردد . این شیشه های رنگی تماما شفاف بوده و البته به واسطه محدودیت تعداد اکسید های فلزی تنوع رنگی این شیشه ها محدود می باشد .
مهمترین مزیت این نوع شیشه های رنگی در دائمی بودن و ثبات رنگ است .

جهت دیدن جدول به فایل ورد مراجعه کنید.

2)شیشه های رنگی مات خش ناپذیر
در این روش مواد رنگی به نام Frit که به صورت پودر ویا خمیر میباشد به سطح شیشه اعمال شده و سپس شیشه در کوره 700 درجه قرار داده می شود .Frit پس از ذوب شدن با شیشه ممزوج می گردد که به این ترتیب شیشه رنگی مات تولید می گردد از جمله مزایای این روش خش ناپذیر بودن آن است ولی در عین حال معایب متعدد این روش باعث گردیده استقبال چندانی از آن نگردد . این معایب عبارتند از :
نیاز به کوره دمای بالا
عدم سهولت اعمال Frit
محدودیت رنگ
کدر بودن رنگ ها در اغلب موارد
عدم امکان تولید رنگهای متالیک

3) روش لامینه
دراین روش از پلیمر لامینه (PVB ) رنگی جهت لامینه شیشه استفاده می گردد . به این ترتیب می توان شیشه های رنگی شفاف و مات تولید نمود .تنوع رنگی در این روش بسیار بالا بوده و در عین حال به واسطه ی لامینه بودن شیشه ها محصول نهایی ایمنی می باشد . تنها نقطه ی ضعف این روش در سنگینی آن است چرا که الزلما باید از دو لایه شیشه استفاده گردد (دراین روش طلق PVB رنگی میان دو لایه شیشه قرار داده شده و در دمای زیر 150 درجه پخت می گردد ) .
4) شیشه های رنگی غیر شفاف مدرن در این روش شیشه ی رنگی با اعمال رنگ مایع ویژه شیشه توسط دستگاه رنگ پاش تولید می گردد . این رنگها می توانند از نوع پلی یورتان ، اپوکسی یا سیلیکونی باشد مهمترین مزیت این روش به عبارت زیر است :
1)عدم نیاز به کوره (هرچند در صورت پخت رنگ در کوره استحکام رنگ در مقابل خش افزایش قابل توجهی می یابد)
2) تنوع بالای رنگی
3) امکان تولید شیشه ها که در دهه ی اخیر به بازار عرضه گردیده مرسومترین نوع شیشه رنگی می باشد که به عنوان دیوار پوش و نمای ساختمان استفتده می گردد . ذکردو نکته ضروری است
1) این نوع رنگ خش پذیر است و به همین علت پس ازخشک شدن لایه رنگی ،به عنوان محافظ ،پوشش دومی اعمال می گردد که دارای مقاومت بالاتری در مقابل خش می باشد .البته شیشه های Decojaam با استفاده از یک لایه پلاستیکی ویژه و با عملیات حرارتی این معضل را حل نموده است است .این روش نه تنها موجب ضد خش شدن صددر صدی رنگ می گردد بلکه در عین حال شیشه ایمنی مینماید .
2) با توجه به خاصیت Hygroscopic شیشه (خاصیت جذب روطوبت جهت اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاله مربوطه) در صورتیکه رنگ اعمال شده دارای خواص ویژه رنگهای شیشه نباشد (برخی تولید کنندگان متفرقه با استفاده از رنگهای صنعتی مانند رنگ خود رو اقدام به رنگ آمیزی شیشه می نمایند) به مجدد تماس شیشه رنگ شده با رطوبت ، در فاصله زمانی کوتاه رنگ، پوسته کرده و از سطح شیشه جدا می گردد. این مسئله جدا از خسارات مادی می تواند منجر به خسارت جانی نیز گردد . بهترین آزمایش جهت تشخیص این امر قرار دادن نمونه ای از شیشه رنگی در داخل آب است . رنگهای متفرقه حداکثر 24 ساعت دوام آورده و قطعا از سطح شیشه جدا می شوند .

 

برو بالا