مقاله تاریخچه شیشه

1-  تاریخچه شیشه

بشر دوران ستین از طریق سنگهای آتشفشانی و آذرین با شیشه آشنا بوده است . اولین کاربرد شیشه به حدود 4000 سال قبل از میلاد باز می گردد که از شیشه برای تزئین و پوشش سنگهای ارزان قیمت جهت ساخت نگین  استفاده می شده . ساخت و استفاده از اجسام شیشه ای در حدود 1500 سال قبل از میلاد آغاز گردیده و در نهایت این صنعت در امپراطوری رم به کمال رسید ولی اسرار شیشه گری تا زمان انقراض امپراطوری رم برای دیگر ملل فاش نگردید . پس از سقوط امپراطوری رم صنعت شیشه گری در اروپا و خاور میانه  منتشر گردیده و به مرور به صنعتی جهانی تنبدیل  شد . دراین میان ونیز تبدیل به سر آمد شهرهای جهان در صنعت شیشه گردید و تا سالها بزرگترین اجتماع شیشه گران در خود جای داده بود .

 استفاده از شیشه در صنعت ساختمان به سال 1851 میلادی باز می گردد . در این سال برای اولین بار جوزف پاکستون در کاخ کریستال لندن از شیشه استفاده قابل ملاحضه نمون که مورد توجه معماران  قرار گرفت .

در سال 1887 اولین ماشین آلات نیمه اتوماتیک تولید شیشه ساخته شد و سپس در سال 1907 اولین دستگاه تمام اتوماتیک ساخت شیشه به جامعه شیشه گران عرضه شد . امروزه با ظهور روش Float،تولید شیشه های ساختمانی در ابعاد و ضخامتهای متنوع تولید نمایند . با توجه به مزیتهای زیست محیطی و قابلیت بازیافت شیشه پیش بینی کارشناسان بر آن است که مصرف شیشه رو به افزایش بوده و در آینده کاربرد های ساختمانی شیشه صعود چشم گیری خواهد داشت . در ضمن ایران  یکی از کشورهای اصلی تولید شیشه های ساختمانی در جهان است .

ساختار شیمیایی شیشه

مانند بسیاری محصولات  صنعتی ،شیشه نیز به واسطه ساختار شیمیایی متفاوت دارای تنوع می باشد مهمترین انواع شیشه به عبارت زیر است :

1)Allcali Barium silicate

این شیشه که حاوی اکسید فلزات سنگین است جاذب اشعه ی X میباشد و به همین علت در ساخت لامپ تلویزیون استفاده می گردد .

2)Aluminosilicate

این شیشه که محتوی بیست در صد آلومینیوم می باشد دارای تحمل شوک های دمائی بالا بوده و اصولا در مصارف صنعتی متنند بویلر ها و کوره ها از آن استفاده می گردد.

3) Borosilicate

این شیشه در ساختار اجاق گازها و ساخت ظروف آشپز خانه ای گره خورده . البته این نوع شیشه جهت ساخت تجهیزات شیشه ای آزمایشگاهی نیز استفاده می گردد .

4)Lead Glass

این شیشه که بیشتر با نام کریستال شناخته شده است اصولا در ساخت اجسام و ظروف دکوراتیو استفاده می شود . در ساختار این نوع شیشه از اکسید سرب استفاده شده که همین امر موجب شفافیت و تلالو آن می گردد .

5)Soda  Lime

حجم اصلی شیشه مورد استفاده در صنعت ساختمان و بلور متعلق به این گروه می باشد .

ماده اولیه تولید شیشه شن میباشد که حتی به تنهایی  می تواند طی یک فرایند حرارتی در دمای 1700 درجه به شیشه تبدیل شود . اما در عمل جهت کاهش دمای تولید و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی مواد شیمیایی دیگر به شن افزوده می گردد که این مواد علاوه بر کاهش دمای تولید ،خواص جدیدی را نیز به شیشه می دهد افزودن کربنات سدیم به شن که باعث به وجود آمدن مخلوط هفتاد و پنج درصدی Silica و بیست درصدی اکسید سدیم می شود ، می تواند دمای ذوب را تا 800 درجه کاهش دهد . البته شیشه ی حاصل از این مخلوط با ثبات نبوده و قابلیت حل شده در آب را دارد به همین علت مواد دیگری مانند اکسید منیزیم به مخلوط بالا افزوده می شود . بنابراین ساختار شیمیایی شیشه معمولی تقریبا به عبارت زیر است :

سیلیکا (74% تا 70%) + اسید سدیم (16 % تا 12%) + اکسید کلسیم (11% تا 5%) اکسیدمنیزیم (3% تا 1%) + اکسید آلومینوم (3% تا 1%)

قابل ذکر است که شیشه های ساختمانی هر چند که شفاف و بدون رنگ می باشد ولی در عمل و به خصوص در ضخامتهای بالا ، به واسطه ی حضور نا خالصی اکسید آهن رنگی مایل به سبز دارند .

 

 

 

برو بالا